Jak vybrat podlahu
Výběrem správného typu podlahy pro každou místnost je jedním z nejdůležitějších úkolů, které vás čekají při budování nového domu i při jeho rekonstrukci. Výrobní materiály, odolnost a v neposlední řadě dekor, to všechno jsou vlastnosti, které rozhodují o správném výběru podlahy. Ne nadarmo se říká „začněme od podlahy“, při výběru podlahy samotné však musíme začít ještě o něco níž.
Podklad
Na prvním místě pří řešení nové podlahy při novostavbě, ale stejně tak při rekonstrukci je dobrý podklad. Po šetrném, ale důkladném odstranění staré podlahy je potřeba podklad perfektně připravit na další pokládku. Zásadními body vaší kontroly jsou rovnost, pevnost, zbytková vlhkost, spáry, dilatace a trhliny.
Ve chvíli kdy máte dobrý podklad původní podlahy nemusíte se bát položit materiál s podložkou vyrovnávající drobné nerovnosti. V opačném případě kdy podklad není rovný, tvoří se trhliny, dochází k odlupování původního podkladu a nebo je zapotřebí opravit podklad je nutné použít samonivelační stěrku. Postup aplikace najdete na našich stránkách.
Dekor
Při výběru nové podlahy do vaší domácnosti ji vždy vybírejte s ohledem na celkový styl a vybavení místnosti. Pokud je vás styl moderní, jednoduchý a minimalistický pak koberec s ornamenty nebo podlaha s motivem vesnické podlahy nebude to pravé.
Nezapomínejte dbát na prostupnost světla do místnosti skrz okna stejně tak jako barvu okolních zdí. Celkový dojem z interiéru výrazně ovlivňuje nejen materiál, ale i barevný odstín podlahy. Menší a tmavší místnost rozjasní světlejší barva podlahy, přičemž na stěny také vyberte světlejší odstíny. Světlá podlaha místnost opticky zvětší, jelikož světlé barvy světlo odrážejí. Tmavá podlaha ulahodí zejména milovníkům kontrastů. K tmavé podlaze se výborně hodí světlé stěny, které zdůrazní
přirozenou strukturu jednotlivých lamel.
Současní výrobci podlahových krytin nabízejí rozsáhlé možnosti při výběru materiálu a dekoru. Motiv dřeva už není pouze výsadou tohoto přírodního materiálu, ale objevuje se také na PVC podlahách, které jsou na rozdíl od dřevěné podlahy odolnější vůči mechanickému poničení nebo nadměrné vlhkosti. Ale nikdy vám PVC podlaha nevynahradí útulný dotek dřevěné podlahy.
Materiál
Hned na úvod do kapitoly samotných materiálů nutno říct, že každý materiál musíme vybírat ze dvou hledisek. Ten důležitější je do jakého prostředí a hlavně na jaký podklad podlahu pokládáme. Druhé kritérium výběru řídíme podle vlastních priorit. Jestli máte doma pejska, není zcela vhodný materiál koberec. Zvolíme tedy materiál, který jednoduše vysajeme a vytřeme. Když vybíráme podlahu do obývacího pokoje s velkými francouzskými okny je pro nás jasná volba rigidní vinylová podlaha s minerálním jádrem, která udrží zámkový spoj i při vysokých výkyvech teplot díky nízké rozpínavosti materiálu.
Typy podlah
Různé typy podlah rozdělujeme do dvou kategorií podle technologie pokládky a podle materiálu.
Podlahy podle materiálu rozdělejme na tyto nejznámější druhy:
- Dřevěné podlahy, masivní prkna
Dřevěná podlaha z masivního dřeva vám vydrží opravdu dlouho. Je možné ji obrousit a znovu přelakovat až 4×, přičemž povrchová úprava lakem ji ochrání až na 20 let, což je ve výsledku minimálně 80 let. Většina dřevěných podlah se již prodává s finální úpravou a je tedy rovnou možno montovat. Na výběr je montáž plovoucím způsobem u produktu se zámkem a nebo celoplošné přilepení.
Mezi hlavní výhody dřevěných podlah patři dlouhá živostnost, výborná izolace zvuku. Vedle krásného vzhledu a přírodního vzhledu působí hřejivým dojmem.
- Laminátová plovoucí podlaha
Ve zkratce plovoučka patří již dnes mezi klasiky na trhu s podlahami. Její jednoduchá konstrukce s potaženou folií nebo papírovou vrstvou se vzorem naneseným barvotiskem a napuštěným speciální pryskyřicí. Spodní část se vyrábí z dřevního prachu a pilin. Laminátový podlaha se může pochlubit nízkou pořizovací cenou, snadnou údržbou, vhodnou pro alergiky a jednoduchou instalací. Avšak nutno dávat pozor na poškození vodou, nemožnost renovace poškozených částí a hlavně
studený a tvrdý povrch.
- Vinylová podlaha
Stejně jako u dřevěné podlahy máme na výběr dva druhy pokládky. Plovoucí způsob nebo celoplošné lepení. Výhodou celoplošného lepení vinylu je možnost vyměnit jednotlivou lamelu bez nutnosti rozebírat celý prostor, pokládka podlahy v ploše bez nutnosti oddělení místností, bez dilatací pevných objektů např. kuchyňská linka, vestavená skříň.
Její tepelné vlastnosti zaručují příjemný dojem hřejivé podlahy.
- PVC podlahy
PVC je zkratka pro polyvinylchlorid, tudíž je PVC podlaha z umělého materiálu. Jejími výhodami jsou povrch beze spár, dobré tepelné vlastnosti, jednoduchá pokládka a snadná údržba. PVC krytinu si zvládnete položit sami. Povrch PVC podlahy je pocitově teplejší než laminát a odolnější proti pádu předmětu na podlahu.
PVC podlahy jsou cenově dostupné. Najdete ji v široké škále dekorů. Na výběr máme několik šíří podle potřeby od 2m až po 5m.
- Koberce v metráži, kobercové čtverce
Koberce skvěle izolují teplo a hluk, jsou odolné proti opotřebení, příjemné na dotek a místnost s kobercem působí útulně. U koberců s dlouhým vlasem se však více drží prach. Ale i přes pracnější údržbu mají koberce v domácnostech stále své místo.
Vybrat si můžeme ze dvou variant podle potřeby pokládky. Koberce v metráži mají pevnou šíři od 2m až po 5m. Kobercové čtverce bývají většinou rozměrově 50cm x 50cm můžeme však na trhu najít i větší rozměry.
- Přírodní podlahy
Výše jmenované typy podlah jsme vybrali podle prodejů a oblíbenosti. Ovšem na trhu můžeme najít mnoho dalších. Mezi větší zástupce patří Marmoleum. Jedná se o přírodní materiál, ekologická podlaha vyrobena z 97%přírodních surovin (pryskyřice, lněné oleje, dřevité nebo korkové moučky, juty, vápence a přírodních barviv). Marmoleum je dostupné v rolích i dílcích.
- Průmyslové podlahy
Při výběru podlahy do garáže, bychom vám rádi doporučili epoxidový nátěr. Epoxidové nátěrové a lité systémy jsou ideální jako ekonomická varianta pro bezprašnou povrchovou úpravu betonu. Epoxidy najdou uplatnění ve výrobních halách, garážích, dílnách, skladech, strojovnách atd. Vynikají částečnou odolností proti oděru, dobrou přilnavostí k podkladu, omyvatelností a částečnou chemickou odolností.